Přiznání je polehčující okolnost, a já už před časem říkal, že nemám retro ducha. Teď se mi to potvrzuje.

Teda, možná to je tím, že prodejci na Aukrech zvlčili a nevědí, co by za to chtěli, a tak se i banalita, které jsou plné eBaye, draží za tři tisíce. Nakašlat vám na to!

Navíc já už nevím, jaký další počítač bych si pořídil. Byl by fajn nějaký československý, z těch tu mám jen PMD-85, ale dát za „IQ151, nálezový stav, netestováno, nevím jak“ víc než tři stovky se mi fakt nechce, nota bene když je na fotce vidět, že to někdo skladoval v kurníku a používal jako líheň pro kuřata.

A tak jsem dal průchod svým starým novým a investoval do ZX Spectra Next. No jasně, je to moderní klon, zrobený ve FPGA. Jak jinak. Duchaři jistě frflají, já jásám.

Ale než bude Spectrum Next, tak si pohraju s těmi svými experimenty. Já totiž zjišťuju, že to, co mě na starých počítačích láká a baví nejvíc, je vlastně stejná věc, jaká mě baví na modelech parních strojů: je to úplně jednoduché, pochopitelné a tak, tak nepraktické! Takže to je opravdu koníček.

Mně se to teď spojuje s tou knihou o elektronice. Ne, neodložil jsem ji, naopak, už ji píšu a už je připravený i vydavatel. Někdy se člověku zdravotní obtíže k něčemu hodí. A ačkoli můžu psát tak tři hodiny denně, tak práce pokračují.

A při tom psaní si tak říkám, že se vlastně mentálně vracím do doby, kdy mi bylo těch 12 a já s katalogem elektronických součástek Tesla Eltos ležel o prázdninách někde ve stínu a snil o tom, že si jednou fakt postavím ten počítač – klidně i s jedním kilem RAMky a bez displeje a jednodeskáč, nějaký 8080MC od pana Sojky.

Dneska už stejný počítač nejen dokážu navrhnout, ale co víc: já ho dokážu i postavit, a bude mě to stát pár stokorun. A celý koncept si klidně ověřím v Arduinu. Nevěříte? Chcete se vsadit, že postavím (lépe řečeno naprogramuju) celý 8080MC v Arduinu Uno? 😉

Možná bych to měl dát do té knížky. Nebo napsat druhou: Stavíme staré počítače z nových čipů. Jenže na tu by se našlo ještě míň čtenářů, než na tu první. Ne, ne, to má čas, teď pojďme řešit ty základy číslicové techniky. Právě teď píšu kapitolu o tom, jaký je rozdíl mezi paralelním a sériovým zapojením…