No nebyla! Ale v něčem jo…

Známý vyprávěl, jak se mu za socialismu porouchalo cosi na jeho velmi drahém západním voze, ovšem jeho soused – všeuměl kouknul, posoudil a povídá: „Hm, tohle u nás neseženeš. Ale počkej, vrazím tam lamelu z Barkasu, to bude fungovat!“ A fungovalo. Inu, kutilství a materiální nouze, která naučila Dalibora housti a české kutily nahrazovat něco něčím jiným…

Když jste měli v osmdesátých letech osmibit a k němu nějaký doplněk, měli jste pravděpodobně jedinou jistotu: Že to bez menší či větší úpravy nebude fungovat nikde jinde! Co typ, to vlastní konektor pro magnetofon, jiné napájení, jiné periferie… Snad jen ten anténní kabel šel použít všude.

Já si k historickému Atari 130 pořídil A/V kabel – na jedné straně pětikolík DIN, na druhé čtyři CINCHe, nějak takhle:

Pro zájemce: Černá je audio (pin 3), bílá composite video (pin 4), červená chrominance (pin 5), žlutá luminance (pin 1).

Krásně to funguje… Respektive funguje to poté, co jsem pořídil napájecí zdroj Atari. Poslyšte, to mi taky hlava nebere: Přišel zdroj, velkej jak menší cihla, a z něj vedl sice správně sedmikolíkový DIN – ale samička! V počítači taky samička, někde je teda chybička. Na zdroji obří logo ATARI, a zespodu napsáno, že zdroj dává +5, +12 a -12. Netušíte někdo, pro co to je? Pro Jaguara nebo pro nějakou konzoli?

Každopádně konektor jsem přepájel, zapnul, zjistil že nefunguje, chvíli jsem klel, pak jsem zjistil, že u toho obrázku napájecího konektoru někdo napsal „pohled na zástrčku“, ale ve skutečnosti to byl pohled na zdířku zezadu, takže jsem prohodil strany, a ejhle, fungovalo! I s tím kabelem!

Střih. O týden později zapínám svůj nový MSX VG8020. Koukám se na zapojení jeho videokonektoru a špekuluju, jak to zapojit.

Osmikolík, hm, ten tu nemám, ale mám sedmikolík, ten použiju a… No, upřímně: pin 8 je prázdný, pin 7 taky, pin 6 je 12V, to ani nechci, takže by mi bohatě stačil pětikolík, ze kterého si vytáhnu audio na trojce a video na pětce. Jen nesmím do televize omylem pustit jedničku. Takže by to podle všeho měla být literární dvojice červený + černý.

Ještě jsem to celé pro jistotu proměřil, ověřil, že ani na červeném, ani na černém není nějaké smrtelné nebezpečí, a šup s tím do televize. A víte že jo? Na první pokus! Moc krásný obraz a zvuk jak z partesu!

A když tak koukám na zapojení konektoru u C64, tak si říkám, že ten samý kabel budu moct použít i u něj. Kombinace 3-4, to by mělo být černý na audio, bílý na composite video.

Spectrum +2A na to nepůjde, ale to nevadí, pro něj mám SCART kabel…

Takže tři v jednom, a za jedny peníze, a to se vyplatí! Nakonec někde použiju i tu lamelu z Barkasu, uvidíte!