Co dál s mou druhou knihou?

Věc se má tak: Píšu volné pokračování Hradel a voltů, které je věnované osmibitovým procesorům a počítačům. Ukazuju, jak si postavit vlastní počítač ve stylu 80. let, a použít přitom modernější součástky, třeba velké paměti atd.

Můj plán byl poměrně rozmáchlý: začneme jednodeskáčema, pokročíme k něčemu, co má televizní výstup, pak něco s displejem, něco emulovaného, a skončíme s počítačem, co je celý vytvořený ve FPGA a má výstup na VGA displej, ale uvnitř si emuluje nějaký pěkný osmibit.

Jenže když jsem to tak nasčítal, tak mi vyšlo, že by kniha měla okolo osmi set stránek. Což se i vydavateli zdálo zu moc, a tak jsme řešili, jak se k tomu postavit.

Navrhl jsem dvě knihy. Čímž by vznikla taková pěkná trilogie, ale vydavateli se dvě knihy nevejdou do edičního plánu. Tak co teď? Materiál rozhodně nechci zahazovat…

Jako rozumná se mi jeví možnost vydat „první díl“ knižně a „druhý díl“ nechat v elektronické podobě ke stažení, případně v nějakém malém nákladu pro fajnšmekry. To je asi cesta, kterou bych si dovedl představit. Tištěný první díl by stál nějakou rozumnou částku, druhý díl s dotiskem „on demand“ by byl o něco dražší.

Druhá věc, kterou bych měl rád vyjasněnou, je případná výroba desek plošných spojů. To by asi šlo zařídit, jen záleží na tom, jaký by byl zájem.

No a třetí věc, na kterou bych rád znal váš názor, je obsah. Totiž „co dát do prvního dílu a co do druhého“. V něčem mám jasno, třeba v tom, že obecné principy práce procesorů a jejich programování jsou must have a jdou do prvního dílu, na druhou stranu FPGA, VHDL a takováto vyšší dívčí je jasný druhý díl. Ale co s tím uprostřed?

První konstrukce, Alpha, je počítač s procesorem 8085. Ta jde do prvního dílu. Druhá konstrukce je podobný počítač, ale s procesorem 6502. Já vím, že ho mnozí nemají rádi, ale – dejte mu šanci! I ta bude v prvním dílu.

Do prvního dílu se ještě vejdou nějaké periferie: klávesnice a displej a la jednodeskáč, jednoduchý televizní monitor / terminál, zvukový výstup apod.

A pak tu mám ještě konstrukci „herní handheld konzole s grafickým displejem“, „počítače s terminálem, operačním systémem CP/M a procesorem Z80“ a „počítače s televizním výstupem na úrovni ZX81 nebo Jupiter Ace“. Do prvního dílu se mi vejde jen jedna. Ale která?

Je to na vás. Nechám si poradit.

PS: Alpha je na Hackster.io i na Hackaday.io