Dejme hlavy dohromady…

Co dál s mou druhou knihou?

Věc se má tak: Píšu volné pokračování Hradel a voltů, které je věnované osmibitovým procesorům a počítačům. Ukazuju, jak si postavit vlastní počítač ve stylu 80. let, a použít přitom modernější součástky, třeba velké paměti atd.

Můj plán byl poměrně rozmáchlý: začneme jednodeskáčema, pokročíme k něčemu, co má televizní výstup, pak něco s displejem, něco emulovaného, a skončíme s počítačem, co je celý vytvořený ve FPGA a má výstup na VGA displej, ale uvnitř si emuluje nějaký pěkný osmibit.

Jenže když jsem to tak nasčítal, tak mi vyšlo, že by kniha měla okolo osmi set stránek. Což se i vydavateli zdálo zu moc, a tak jsme řešili, jak se k tomu postavit.

Navrhl jsem dvě knihy. Čímž by vznikla taková pěkná trilogie, ale vydavateli se dvě knihy nevejdou do edičního plánu. Tak co teď? Materiál rozhodně nechci zahazovat…

Jako rozumná se mi jeví možnost vydat „první díl“ knižně a „druhý díl“ nechat v elektronické podobě ke stažení, případně v nějakém malém nákladu pro fajnšmekry. To je asi cesta, kterou bych si dovedl představit. Tištěný první díl by stál nějakou rozumnou částku, druhý díl s dotiskem „on demand“ by byl o něco dražší.

Druhá věc, kterou bych měl rád vyjasněnou, je případná výroba desek plošných spojů. To by asi šlo zařídit, jen záleží na tom, jaký by byl zájem.

No a třetí věc, na kterou bych rád znal váš názor, je obsah. Totiž „co dát do prvního dílu a co do druhého“. V něčem mám jasno, třeba v tom, že obecné principy práce procesorů a jejich programování jsou must have a jdou do prvního dílu, na druhou stranu FPGA, VHDL a takováto vyšší dívčí je jasný druhý díl. Ale co s tím uprostřed?

První konstrukce, Alpha, je počítač s procesorem 8085. Ta jde do prvního dílu. Druhá konstrukce je podobný počítač, ale s procesorem 6502. Já vím, že ho mnozí nemají rádi, ale – dejte mu šanci! I ta bude v prvním dílu.

Do prvního dílu se ještě vejdou nějaké periferie: klávesnice a displej a la jednodeskáč, jednoduchý televizní monitor / terminál, zvukový výstup apod.

A pak tu mám ještě konstrukci „herní handheld konzole s grafickým displejem“, „počítače s terminálem, operačním systémem CP/M a procesorem Z80“ a „počítače s televizním výstupem na úrovni ZX81 nebo Jupiter Ace“. Do prvního dílu se mi vejde jen jedna. Ale která?

Je to na vás. Nechám si poradit.

PS: Alpha je na Hackster.io i na Hackaday.io

Příspěvek byl publikován v rubrice Hardware, Software se štítky , . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.
 • Petr Stehlík

  Jak „já vím, že 6502 mnozí nemají rádi“? Spíš bych řekl, že’s měl napsat „vůbec netuším, kolik lidí 6502 zbožňuje“. Stačí se jen podívat, co nového softu na 6502 denně vzniká jen v České republice! Hry, dema, elektronické časopisy a další programy. 6502 je super CPU!

 • Kamil

  Mě by se líbíla „Počítač s televizním výstupem, operačním systémem CP/M a procesorem Z80“, něco jako RC2014 🙂

 • Protože mi to ukázala anketa. Buď zbožňovatelé nechodí a neklikají, nebo jich mezi mými čtenáři je jen třetina proti „Zilogistům“, nebo posledních pět let spali, anebo jen neměli potřebu reagovat na komentáře od Z-fans.

  A odpověď na otázky teda nějaká je?

 • Petr Stehlík

  Plošné spoje pro mě ne, třetí díl elektronicky, do něj to CP/M a počítač s televizním výstupem.

  Jen jsem měl potřebu reagovat na to, že víš, že mnozí nemají rádi. I kdyby 2/3 tvých čtenářů měli rádi Z80, nemají důvod nemít rádi 6502 – leda by záviděli lepší procesor, to by jakýsi (hloupý) důvod byl.

  Jako Atarista osobně znám několik desítek aktivních programátorů pro 6502, takže tu bude nejspíš mnohem více lidí, kteří 6502 znají a rádi by se o něm dověděli víc. Tedy napsat knihu o tom, jak si postavit stroj s 6502 od píky, je podle mě super nápad a těším se na to.

 • odpad

  Ještě bych přidal k úvaze možnost, že jsou tací, kteří FB opravdu nepoužívají.

 • Dex

  Budu stručný 🙂
  – pokud se budou dělat plošňáky, tak fajn, jinak si je nějak zařídím sám
  – herní konzole mi připadá zajímavá i pro širší publikum; pochopitelně předpokládám, že na ni bude alespoň jedna hra 😉
  – možná by šel 3. díl dofinancovat pomocí nějaké kampaně?

 • A pak tu může být skupina lidí jako já, co vybrali 8085, protože jim to alespoň něco říká a spíš jsou zvědaví nováčci a chtějí se něco dozvědět. Vůbec neznamená, že by se mi ten druhý nelíbil, jen jej neznám.

  Jinak za mě – 800 stran pro takovouto knihu není moc. Mrkni co teď nedávno vydal Robert Vlach. Když dvě knihy, tak klidně dvě, preferuji papírově obě. Osobně nechápu, proč se to nevejde do edičního plánu. Já rozhodně koupím cokoliv, co vydáš.

  Jo a plošňáky rozhodně ocením.

 • Pardon, ale – čtu dost diskusí a debat na to, abych mohl oprávněně tvrdit, že mnozí česky a slovensky píšící fanoušci retrostrojů nemají rádi 6502. To, že to považuju za pitomý postoj, jsem už mnohokrát psal. Takže s dovolením: nějaké „vůbec netuším, kolik lidí má rádo 6502“ není validní; validní je „moc dobře tuším, jaké kecy mají jeho odpůrci a jak urputní jsou“. Viz https://retrocip.cz/jeste-ze-tam-byla-z80/

 • Petr Stehlík

  dobře, tak beru zpět a přiznávám, že nemám všeobecný přehled retroscény, jsem už 32 let zaměřen pouze na Atari a tím pádem na 6502 a 680×0.

 • Václav Šlajs

  Ja bych rad diky dalsimu dilu mel zelezo, ktere si zvladnu postavit i kdyz mam obe ruce levy, chapu jak funguje a dokazu si na nem psat v asm. A pokud to bude na 6502 budu uplne spojojenej. Asm80 je peknej projekt, ale proste se mne trosku prici kdyz asm bezi v javascriptu 🙂 takze kdyz uz si najdu trochu casu a chci si dneska pohrat s 8bitem v asm vezmu arduiono.

  Takze za mne prvni dil 8085 a 6502 staci. K tomu periferie. A na tom by jsme mohli dokoncit ten monitor z podzimu 🙂 Dalsi kapitoly bych nechal podle zajmu elektronicky nebo udelat kampan na malej dostisk. Urcite jsem pro plosnaky.

 • Martin Emanuel Ludik

  Preferuji papírové knihy, už se těším.

 • Pavel Žampach

  Přimlouval bych se za počítač s CP/M, je to moje srdeční záležitost od dob Spectra 80KB + floppy. Pro ty jsou jsou líní pájet (jako já) bych si dovolil upozornit na zajímavý projekt RunCPM, což je emulátor CP/M počítače běžící na desce Arduino Due:
  https://github.com/MockbaTheBorg/RunCPM/
  případně můj skromný příspěvek k témuž:
  http://www.chstercius.cz/runcpm/