Dva přírůstky do archivu

Dneska přibyly do mé sbírky dva kousky, které jsem uvítal velice rád…

První kousek je pro mne taková chiméra 80. let. Věděl jsem, že existuje, jednou jsem ho i viděl, věděl jsem, že v republice jsou, ale nikdy jsem s ním nepracoval, ani třeba na odpoledne. Věděl jsem, že probíhají nějaké konverze se Spectrem, nějaké programy byly na Spectrum přetažené z něj a obráceně, ale moc se o něm nepsalo (v porovnání se Spectry a Atari). Tehdy mi připadal takový hodně „dospělý“.

Sharp MZ-800. A k němu stoh dokumentace, originální i všelijaké „Sharpoklubácké“ (včetně něčeho, co napsal Petr Fpl Odehnal, což je mi velmi povědomé jméno).

Na 8bity je o Sharp MZ pěkné povídání, a tak začnu asi tam. Unikarta mě docela zaujala a říkám si, že něco takového by tenhle stroj zasloužil. Zatím se jen nahrává BASIC z kazety.

No a druhý stroj je taková reminiscence na jeden z počítačů, co jsem měl. Počítač s nejlepším šestnáctibitovým procesorem, počítač, oblíbený hudebníky, ovšem neoblíbený u tvůrců her. Jeden z posledních modelů kdysi hrdé značky. Atari 1040ST.

Teď jen přemýšlím, kde najdu 3,5″ diskety DD…

A aby toho nebylo málo, tak jsem si v kapse přivezl – ale ten jen půjčený – Sharp PC 1245. Kapesní počítač, který ani nemá svou stránku na Wikipedii, jak je unikátní! 🙂 Ne, opravdu to není programovatelná kalkulačka – má to plnou QWERTY klávesnici, má to znakový displej, má to BASIC. Krásná věc. (Plus perlička na závěr: majitel tohoto konkrétního kusu byl ing. Kratochvíl, autor legendárního BOB-85.)

Příspěvek byl publikován v rubrice Hardware se štítky , , , , . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.