Dneska přibyly do mé sbírky dva kousky, které jsem uvítal velice rád…

První kousek je pro mne taková chiméra 80. let. Věděl jsem, že existuje, jednou jsem ho i viděl, věděl jsem, že v republice jsou, ale nikdy jsem s ním nepracoval, ani třeba na odpoledne. Věděl jsem, že probíhají nějaké konverze se Spectrem, nějaké programy byly na Spectrum přetažené z něj a obráceně, ale moc se o něm nepsalo (v porovnání se Spectry a Atari). Tehdy mi připadal takový hodně „dospělý“.

Sharp MZ-800. A k němu stoh dokumentace, originální i všelijaké „Sharpoklubácké“ (včetně něčeho, co napsal Petr Fpl Odehnal, což je mi velmi povědomé jméno).

Na 8bity je o Sharp MZ pěkné povídání, a tak začnu asi tam. Unikarta mě docela zaujala a říkám si, že něco takového by tenhle stroj zasloužil. Zatím se jen nahrává BASIC z kazety.

No a druhý stroj je taková reminiscence na jeden z počítačů, co jsem měl. Počítač s nejlepším šestnáctibitovým procesorem, počítač, oblíbený hudebníky, ovšem neoblíbený u tvůrců her. Jeden z posledních modelů kdysi hrdé značky. Atari 1040ST.

Teď jen přemýšlím, kde najdu 3,5″ diskety DD…

A aby toho nebylo málo, tak jsem si v kapse přivezl – ale ten jen půjčený – Sharp PC 1245. Kapesní počítač, který ani nemá svou stránku na Wikipedii, jak je unikátní! 🙂 Ne, opravdu to není programovatelná kalkulačka – má to plnou QWERTY klávesnici, má to znakový displej, má to BASIC. Krásná věc. (Plus perlička na závěr: majitel tohoto konkrétního kusu byl ing. Kratochvíl, autor legendárního BOB-85.)