Tyhle moduly se po eBay rozšířily jako houby po dešti. Podle popisu je ESP8266 levný WiFi modul se sériovým rozhraním (že nekecám, tady ho máte za 90 Kč, poštovné zdarma).

Jen to má trošku háček. Jak jinak, je to z Číny. Největší háček, tedy spíš hák, představovalo to, že dokumentace byla dostupná jen v čínštině.

Ale nakonec se podařilo téměř nemožné, a my dneska máme:

Jako bych vás slyšel: „Takže ty chceš říct, že za 90 Kč dostanu něco, co připojím čtyřma drátama (Vcc, GND, TxD a RxD), dám pozor na to, že ta logika je 3.3V, ne 5V, a pak tam vesele pouštím 115200 Bd komunikaci (u starších verzí 57600 Bd) a pomocí toho zjistím seznam wifi sítí, připojím se a přenesu data? A že to šlape v b/g/n? A že to umí WPA/WPA2 a pracovat jako Station i jako AP, jako server i jako klient?“ Jo, tohle všechno říkám.

Představujete si, jak ke svému jednočipovému projektu (nebo třeba Spectru, Atari nebo Commodore, i když tam to nebude úplně přímočaré, viz Dexova poznámka v komentářích) připojujete nějakým sériovým rozhraním tohle za pár pětek, a najednou jste na síti, ba co dím – bezdrátově na síti?! Krásné, že? Modulů je více druhů, takže klidně najdete i úplného mrňouse s konektorem pro externí anténu (zde za 100 Kč).

Taky se nemůžete dočkat, až vám dorazí? (Už mám dva týdny objednáno a tenhle článek je vlastně takové těšení na druhou. Jakmile přijdou, otestuju a zase napíšu!) [sc:ebay item=ESP-05]