ESP8266 – wifi za pár korun (doslova)

Tyhle moduly se po eBay rozšířily jako houby po dešti. Podle popisu je ESP8266 levný WiFi modul se sériovým rozhraním (že nekecám, tady ho máte za 90 Kč, poštovné zdarma).

Jen to má trošku háček. Jak jinak, je to z Číny. Největší háček, tedy spíš hák, představovalo to, že dokumentace byla dostupná jen v čínštině.

Ale nakonec se podařilo téměř nemožné, a my dneska máme:

Jako bych vás slyšel: „Takže ty chceš říct, že za 90 Kč dostanu něco, co připojím čtyřma drátama (Vcc, GND, TxD a RxD), dám pozor na to, že ta logika je 3.3V, ne 5V, a pak tam vesele pouštím 115200 Bd komunikaci (u starších verzí 57600 Bd) a pomocí toho zjistím seznam wifi sítí, připojím se a přenesu data? A že to šlape v b/g/n? A že to umí WPA/WPA2 a pracovat jako Station i jako AP, jako server i jako klient?“ Jo, tohle všechno říkám.

Představujete si, jak ke svému jednočipovému projektu (nebo třeba Spectru, Atari nebo Commodore, i když tam to nebude úplně přímočaré, viz Dexova poznámka v komentářích) připojujete nějakým sériovým rozhraním tohle za pár pětek, a najednou jste na síti, ba co dím – bezdrátově na síti?! Krásné, že? Modulů je více druhů, takže klidně najdete i úplného mrňouse s konektorem pro externí anténu (zde za 100 Kč).

Taky se nemůžete dočkat, až vám dorazí? (Už mám dva týdny objednáno a tenhle článek je vlastně takové těšení na druhou. Jakmile přijdou, otestuju a zase napíšu!)

Příspěvek byl publikován v rubrice Hardware se štítky , , , , . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.
 • dex

  A to Atari, Spectrum nebo Commodore jak dosáhne těch 115200 Bd?
  Výhoda ConnectOne modulů (SIF pro ZX Spectrum – uchozeno i se Sinclairem QL, teoreticky by mělo jít i to Atari) byla právě ta, že je šlo srazit na rychlost, kterou osmibit zvládnul komunikovat.

 • Nevidím v tom žádný nepřekonatelný problém. Ano, není to „připojím takhle jednoduše napřímo“, bude to chtít nějaký inteligentní mezičlánek, ale nemožné to není. Nemluvě o tom, že díky SDK bude, předpokládám, možné vytvořit upravený firmware s nižší rychlostí.

 • Pavel

  Modul ma aktualne jeden nedostatek, neumi rizeni toku dat. Tedy alespon jsem o tom nikde nenasel zadne info.

 • Tomáš Procházka

  No, ta uvedená knihovna pro Arduino je spíše vtip, než knihovna 🙁
  Ale třeba tato vypadá na první pohled zajímavěji https://github.com/itead/ITEADLIB_Arduino_ESP8266
  Nebo možná ještě lépe https://github.com/ssokol/esp8266

 • Milan Špaček

  Nový firmware umí snížit rychlost uartu až na 300bps, Navíc vyšel bezvadný firmware který vám dovolí celou tu srandu používat jako hlavní procesor pro libovolnou aplikaci, k dispozici máte I2C, SPI, 10bit ADC, 12GPIO nebo 6PWM kanálů. Navíc si můžete upravit firmware tak, aby ono řízení toku uměl.

 • Updaty firmware vycházejí snad každý týden… Před časem jsem pár poznámek sepsal: http://retrocip.cz/par-poznamek-k-esp8266/

 • Kaacz

  Koupil jsem par kousku verze 201 za 88Kc. Ma to hodne gpio. 🙂
  http://www.ebay.com/itm/111696994091

 • Tento čip jsem si oblíbil a díky Arduino rozhraní jsem jej použil pro svuj projekt domácího teploměru který umožnuje zaznamenávat teplotu v každé duležité místnosti nicméně jsem nepochopil jak jinak modul použít než právě pomocí arduino. od doby napsaní toho to článku se toho tolik změnilo nebo mam jen špatný nahled na celou práci s čipem ?

  Ijacek.007

 • Pár informací k tomu je tady: https://esp8266.cz/