Hrajeme si s emulátorem JPR-1

K tomuto počítači mám značně osobní vztah, a proto jeho emulátor nesmí ve sbírce chybět.

Začnu, s dovolením, osobní vzpomínkou. Když v roce 1983 vyšlo „legendární“ Amatérské Radio řady B (modré) čísla 1 a 2, bylo mi deset let. Nerozuměl jsem ani za mák všem těm schématům a popisům činnosti, ale na konci druhého čísla byl „popis programového vybavení JPR-1“, kde ing. Tomáš Smutný (bratr konstruktéra JPR-1 Eduarda Smutného) popisoval programovací jazyk MIKRO BASIC. Popis příkazů, co dělají, jak fungují… A to bylo moje první setkání s opravdovým programováním, navíc takové, kde bylo i vysvětlené, co se vlastně děje.

Zanedlouho byl sešit popsaný „programy“ na sčítání čísel, na výpočty objemů a obsahů a podobnými nikdy nevyzkoušenými perlami. První mikropočítač jsem na vlastní oči viděl až o dva roky později (a nebylo to JPR-1, tou dobou přejmenované už na SAPI), bylo to PMD. Ale JPR zůstalo jednoznačně prvním počítačem, na kterém jsem se naučil minimální základy programování, ačkoli jsem u něj nikdy neseděl.

Další emulátor pro ASM80.com je tedy emulátor JPR-1 (nebo SAPI-1, jak chcete) právě s MIKRO BASICem. Je to alfaverze, neřešil jsem zrcadlení pamětí ani perfektní emulaci generátoru znaků (místo toho jsem použil nějaký obstojný font 5×7). Chováním víceméně odpovídá téhle sestavě:

V emulované EPROM jsou uložené programy MIKRO BASIC a HELP.

Bohužel nevím o tom, že by se dochovalo nějaké programové vybavení pro tuto sestavu (ani pro další s MIKOSem), takže to máte jen jako Opravdu Nostalgický Počítač k hraní a zkoumání.

Děkuji autorovi (snad jediných) stránek o SAPI-1 s přezdívkou EC1045 za to, že uchovává a dává veřejně k dispozici dokumentaci starých českých osmibitových počítačů. Z jeho stránek jsem při tvorbě tohoto emulátoru intenzivně čerpal. Díky.

Příspěvek byl publikován v rubrice ASM80.com se štítky , , , . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.
  • Petr Antoš

    Jj, vzpomínám si jak jsem hltal ta tátova „amára“ a snažil se pochopit o co vůbec jde (bylo mi tenkrát asi 13?, tuším), ale tenkrát jsem ještě vůbec netušil k čemu je ten výpis dvojčíslic s 0-9 a nějakými písmeny navíc :-D, ale fakt vůbec – jen jsem věděl, že ty dvě desky (JPR a AND) by se snad daly zvládnout (haha, kde bych asi vzal ten prokovenej tišťák??) a pamatuju se, že jsem si dělal děsný plány jak to zakrabicuju přibližně do velikosti balíku kancelářskýho papíru s tou klávesnicí „na vrchu“ (první „počítač“ co jsem tenkrát viděl naživo bylo ZX Spectrum…). Prostě jsem chtěl nějaký minimum dostat do jedný MALÝ krabice – samo že tenkrát mi nedošlo ani to, že by se ta NMOS hromada asi celá spekla dohromady, nějaký chlazení – pche :-D. Ty HEXa klikiháky jsem pochopil až později na svazarmovském táboře u PMI-80 … a vůbec první program měl přehrávat něco jako melodii přes buzčák, jenže protože jsme se někde seknul při zadávání kódu, tak najel na ROMku a přehrával melodii z dat které našel tam (výška, délka …..) – skutečná hudba z Marsu to byla tenkrát 🙂

  • Tomáš Smutný

    Docela mě to těší, Tomáš Smutný, Skype tombene smutny @ bene.cz