Já vím. Taky mám doma starou barevnou televizi, opečovávanou jak oko v hlavě, protože na ní fungují všechny ty staré počítače bez problémů. Tam, kde nová obří LED televize řekne jen NO SIGNAL, protože staré počítače se s přesností časování moc nemažou, tam tenhle starej CRT bazmeg drží a zobrazuje…

Jenže je to těžký a velký a neskladný, a až to odejde, tak co?

Nejdřív jsem si říkal, že koupím scandoubler, nebo jak se ty převodníky „video -> VGA“ jmenují. Tak jsem ho koupil a jako upřímně: ne že by to nefungovalo vůbec, ale z toho obrazu jsem byl intenzivně nenadšený. Hledáme dál.

Svého času byl populární monitor PSOne – Sony to prodávalo k nějakýmu PlayStationu, a byla to v podstatě LCD televize s úhlopříčkou nějakých 7 palců či tak něco… Objevil jsem kdysi návod na připojení téhle televize k ZX Spectru, postnul jsem to do nějakého diskusního fóra o Spectru, a než mě vypičovali a odešel jsem, tak jsem zahlédl, že si to někdo opravdu postavil a fungovalo mu to.

Ale PSOne už není moc k sehnání, a když je, tak je drahá, ergo zase nic. Tak jsem zase hledal, hledal, až jsem zahlídnul tohle:

Ano, vidíte dobře: ZX81, k tomu nějaký miniaturní monitor… Chvilku jsem hledal, a nakonec jsem našel. Skrývá se to pod kódovým označením LCD TFT displej k palubní kameře do auta

Objednal jsem, samozřejmě. Ale taky jsem hledal dál a našel menší variantu, navíc levnější:

4.3-inch color TFT LCD display Car parking camera PAL/NTSC

A tak přišla první.

Nelenil jsem a vyzkoušel. Napájí se to z adaptéru 12 voltů a má to dva vstupy s CINCHem. Nejdřív jsem zkusil ZX Spectrum Plus – mám u něj vypnutý TV modulátor a vyvedený přímo kompozitní video signál. Chvilka hraní – a voila, funguje!

Displej se zapne až ve chvíli, kdy přijde signál. Do té doby je černý. Trochu mě to zmátlo. Ale nakonec dobré. Pomocí tří tlačítek na zadní straně můžete nastavit klasické parametry: jas, kontrast, sytost atd. Můžete taky přepnout poměr stran – buď 4:3, nebo 16:9. Zkusil jsem si naťukat jeden jednoduchý prográmek, a docela to ujde, ne?

Pak jsem zkusil i Atari 130 XE – to má kompozitní video přímo na konektoru, takže bez problémů:

Narazil jsem zatím jen u C64, tam se signál nějak nechytil…