Ne že bych neměl o zábavu postaráno…

Do sbírky úlovků přibyl nový kousek – tedy vlastně starý. Legendární školský mikropočítač PMI-80. Přišel bez záruky a bez zdroje, takže mám o zábavu postaráno, čekají mě restaurátorské práce. Na první pohled je bez viditelných poškození, tak snad bude stačit jen vyčistit (a spájet vhodný zdroj).

Zároveň s tím jsem dopsal emulátor PMI-80 v JavaScriptu, včetně nahrávání na virtuální „pásky“. Zkoušel jsem zprovoznit i zvuk, ale zdálo se mi to hodně šílené – ale co já vím, třeba PMI takhle šíleně má znít?! Uvidíme.

Včera večer jsem si sednul a adaptoval emulátor PMI na emulátor legendárního BOBa-85. Po dvou hodinách mám emulátor, který zobrazuje co má, funguje jak má, obsluhuje klávesnici a i jinak vypadá funkčně. Teď jen napojit „virtuální magnetofon“ na signály SID, SOD a odladit…

V každém takhle velkém projektu jsou, logicky, chyby. Martin Bórik mě upozornil na chybu v emulaci instrukce DAD SP (zapomenuté závorky), včera jsem při psaní BOBa narazil na problém s instrukcí RAL (místo a«1 bylo a«7)… Ale to je v pořádku, chytání chyb k vývoji patří.

Mám teď v ruce knížku „Mikroprocesorová technika“ od Milana Babáka (vydalo SNTL v roce 1986). Popisuje procesor 8080 a obvody kolem něj (8212, 8214, 8251, 8253, 8255), assembler, a – což je nejcennější – asi 30 stránek je věnováno popisu jednodeskového TEMS 80-03! Jsem opět o krůček blíž emulaci i téhle raritky…