Mám odpor k LEDce. Vy ne? To byste měli mít, protože prostě… víte proč, že?
Jsou dva typy elektroinžinýrů. Jedni vědí, že „u LEDky musí být rezistor“, kouknou do schématu, vidí LEDku bez rezistoru, a je jim jasné: To navrhoval patlač, klikač, amatér, bastlič, Satanáš a debil, protože všichni vědí, že u LEDky musí být rezistor a bez něj to může zapojit jen prase.
No a pak je ta, kupodivu menší, skupina lidí, kteří vědí, že „LEDka vydrží jen určitý proud“ (plus samozřejmě že určitý proud potřebuje k tomu, aby vůbec svítila, ale tím se teď tady nezatěžujme). A že nejjednodušší je zapojit sériově rezistor, který proud omezí, ale – a to je důležité – není to jediné správné řešení.
Totiž,on ten rezistor má dvě zásadní nevýhody. Zaprvé: topíte jím pánubohu do oken. Není to nic podstatného, ale přeci jen – topíte. Zadruhé: je to další součástka v obvodu, a když držíte náklady nebo prostor na minimu, tak se každý rezistor počítá.
Tady je dobré vědět, že k LEDce není „povinný rezistor“, ale „maximální proud“. A pokud se vám LEDka ocitne v místě, kde je jaksi z podstaty proud, který je nižší než maximální povolený, tak se nemusíte už s rezistorem babrat. Však proč taky – o proud jde, ne o to, že máte rezistor u LEDky!
Maximální proud je kupodivu na spoustě různých míst. Například na výstupech a vstupech jednočipů. Nebo tam, kde se budí pomocí PWM. Například si představte takový displej, složený ze čtyř sedmisegmentovek, a jeho buzení pomocí jednočipu. Na porty připojím rovnou anody a katody, protože vím, že budím postupně jednu pozici po druhé, tedy každá LED je vlastně buzena PWM se střídou 1/4. Navíc vím, že jednočip má omezený proud per pin, takže nehrozí nebezpečí, že by tekly velké proudy. A proto vím, že v tomto případě není nutné použít rezistor.
Ale obávám se, že do finální verze shieldu jich asi budu muset osm strčit. Sice jsou ty LEDky připojený mezi vývody ATtiny2313 a jsou buzené přes PWM, ale asi bych neměl na to vysvětlovat stále dokola to, co jsem napsal tady, každému, kdo se naučil mantru o LEDkách v té blbé verzi (tedy s rezistorem místo té verze s proudem)!
Já to na jednu stranu chápu: Začátečníkovi je lepší říct, že „k LEDce patří rezistor“, tím začátečník nic nezkazí… Jenže pak je taky dobré mu říct, proč to dělá, a dbát na to, aby to pochopil. Jinak se to naučí jak Ohmův zákon a bude to naprosto mechanicky aplikovat pořád, všude, a co hůř: bude se chodit hádat do diskusí…
PS: Tady máte trošku detailnější počtení o LEDkách a rezistoru a jednočipu, ale je to v angličtině.