Odpor k LEDce

Mám odpor k LEDce. Vy ne? To byste měli mít, protože prostě… víte proč, že?

Jsou dva typy elektroinžinýrů. Jedni vědí, že „u LEDky musí být rezistor“, kouknou do schématu, vidí LEDku bez rezistoru, a je jim jasné: To navrhoval patlač, klikač, amatér, bastlič, Satanáš a debil, protože všichni vědí, že u LEDky musí být rezistor a bez něj to může zapojit jen prase.

No a pak je ta, kupodivu menší, skupina lidí, kteří vědí, že „LEDka vydrží jen určitý proud“ (plus samozřejmě že určitý proud potřebuje k tomu, aby vůbec svítila, ale tím se teď tady nezatěžujme). A že nejjednodušší je zapojit sériově rezistor, který proud omezí, ale – a to je důležité – není to jediné správné řešení.

Totiž,on ten rezistor má dvě zásadní nevýhody. Zaprvé: topíte jím pánubohu do oken. Není to nic podstatného, ale přeci jen – topíte. Zadruhé: je to další součástka v obvodu, a když držíte náklady nebo prostor na minimu, tak se každý rezistor počítá.

Tady je dobré vědět, že k LEDce není „povinný rezistor“, ale „maximální proud“. A pokud se vám LEDka ocitne v místě, kde je jaksi z podstaty proud, který je nižší než maximální povolený, tak se nemusíte už s rezistorem babrat. Však proč taky – o proud jde, ne o to, že máte rezistor u LEDky!

Maximální proud je kupodivu na spoustě různých míst. Například na výstupech a vstupech jednočipů. Nebo tam, kde se budí pomocí PWM. Například si představte takový displej, složený ze čtyř sedmisegmentovek, a jeho buzení pomocí jednočipu. Na porty připojím rovnou anody a katody, protože vím, že budím postupně jednu pozici po druhé, tedy každá LED je vlastně buzena PWM se střídou 1/4. Navíc vím, že jednočip má omezený proud per pin, takže nehrozí nebezpečí, že by tekly velké proudy. A proto vím, že v tomto případě není nutné použít rezistor.

Ale obávám se, že do finální verze shieldu jich asi budu muset osm strčit. Sice jsou ty LEDky připojený mezi vývody ATtiny2313 a jsou buzené přes PWM, ale asi bych neměl na to vysvětlovat stále dokola to, co jsem napsal tady, každému, kdo se naučil mantru o LEDkách v té blbé verzi (tedy s rezistorem místo té verze s proudem)!

Já to na jednu stranu chápu: Začátečníkovi je lepší říct, že „k LEDce patří rezistor“, tím začátečník nic nezkazí… Jenže pak je taky dobré mu říct, proč to dělá, a dbát na to, aby to pochopil. Jinak se to naučí jak Ohmův zákon a bude to naprosto mechanicky aplikovat pořád, všude, a co hůř: bude se chodit hádat do diskusí…

PS: Tady máte trošku detailnější počtení o LEDkách a rezistoru a jednočipu, ale je to v angličtině.

Příspěvek byl publikován v rubrice Hardware se štítky , , , . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

4 komentáře u Odpor k LEDce

 1. Adam napsal:

  Pokud bych si byl jistý, že to bez odporů funguje korektně a nepřetěžuje LED ani mikro, klidně bych rezistory vypustil. Naopak to může být z výukových důvodů výhodné: „podívejte, my to máme zapojené tak a tak a proto tam rezistor být nemusí, pokud si ve vašich zapojeních nejste jistí, raději tam rezistor dejte“ a do dokumentace umístil výpočet, že to je takto v pořádku.

  Mimochodem, ten výpočet by mě v tomto případě zajímal, protože od boku bych řekl, že to v pořádku není. Nejde jen o proud LED, ale i o maximální celkový proud a o ztrátový výkon pouzdra. Když střelím, že úbytek na LED budou 2 V a napájení bude 5 V, z grafů v datasheetu ATtiny2313 mi vychází proud LED něco přes 50 mA × 8 (7 segmentů + tečka) to dává celkem 400 mA (pokud bude svítit „8.8.8.8.“ a PWM bude 100 %). ATtiny2313 má podle datasheetu maximum 200 mA.

  Jde i o další vlivy, které zmiňuje odkazovaný článek: „If you look thoroughly at the 64 pixels display, you may notice, that the rows with few pixels lit are a bit brighter than the others.“

 2. Yarda napsal:

  Jde o to, co je to za LEDku. Jestli v pouzdře je jen ten čip co svítí nebo jestli je tam ještě něco jiného co ten sériový odpor nahradí.

 3. odpad napsal:

  existují ale taky v kontextu článku rebelské diody: http://jdem.cz/b8vu97
  😉

 4. Petr Antoš napsal:

  ale jo, hezkej budíček 🙂

Komentáře nejsou povoleny.