Při psaní pokračování Hrade, voltů… jsem se dostal do bodu, kdy je načase udělat první konstrukci. A tak jsem si řekl, že bych návod zveřejnil jako takovou ochutnávku a teaser, ať víte, nač se těšit.

První konstrukce bude úplně minimální počítač: procesor, paměť a obvod pro práci s periferiemi.

Nejdřív jsem si říkal, že je to přeci úplně jasné, půjde tam Z80, 8255 pro paralelní porty, 8251 pro komunikaci s terminálem, 32k ROM a 32k RAM. To máte pět čipů, k tomu glue logika, takže takových šest, sedm čipů celkem.

Jenže pak jem si říkal: Z80 tu znají všichni, co takhle nějakou exotiku? No, exotiku, jak se to vezme: 6502 měli Ataristi i Commodoristi, sice tu nebyla tak rozšířená jak Intel, ale co už…

Anebo když začínám ab ovo, tak co takhle zkusit 8080? No, to radši ne, to bych lidi vyděsil. Co třeba 8085? Jeden jediný podpůrný obvod… Výhoda by byla, že by si majitelé PMD připadali „jako doma“.

Nebo snad něco od Motoroly? 6800 už asi není moc perspektivní, ale 6809, to je sázka na jistotu! Nejlepší osmibitový procesor (zcela vážně) té doby…

Tak jsem nechal hlasovat. Na FB to jde bohužel jen se dvěma variantami, tam vítězí Z80 nad 6502. Na Twitteru se vede lítý boj mezi Z80 a 8085 a zatím vítězí Intel, ale je to velmi těsné. Motorola je někde v půlce pole a 6502 kulhá až úplně vzadu.

Tak jo, přátelé, já vám to prozradím: Konstrukce se Z80 je docela fádní. Plánuju použít Z80 do jedné moc hezké konstrukce, kde s minimem součástek vytvoříte maximum efektu, včetně běhu CP/M, ale o tom potom.

Líbila by se mi konstrukce s 6502 nebo 8085. To jsou procesory o půl generaci starší a jednodušší než zbylé dva. 6502 by bylo fajn místním čtenářům připomenout, protože je to trošku jiný svět než Intel, a platí, že kolik architektur procesorů znáš, tolikrát jsi systémovým programátorem! Ta 8085 by zase byla naprostá česká klasika, a navíc by to byla tuším už druhá konstrukce s tímhle procesorem po BOB85…