Soutěž o tři počítače

Troufáte si víc na klávesnici, než na páječku? Chcete zažít ten pocit, jaký jsme měli v osmdesátých letech při programování těch nejrůznějších samodomo konstrukcí? Zvládnete assembler starých osmibitů? Tak pojďte soutěžit.

O co se soutěží?

O tři počítače OMEN. O jednu Alphu, jedno Bravo a jedno Kilo. Tedy jinými slovy – o jeden s procesorem Intel 8085, o jeden s procesorem R65C02 a o jeden s Motorolou 6809. Všechny jsou osazené, otestované, funkční a dostanete je i s USB převodníkem, takže je můžete rovnou připojit k PC nebo jinému terminálu a používat.

Co musíte udělat, abyste se dostali do soutěže?

Musíte něco pro některý z těchto počítačů naprogramovat.

No moment, jak můžu programovat, když ho nemám?

Můžete použít online assembler a emulátor ASM80. Podrobnější instrukce naleznete níž.

Co to má být za program?

Naprosto cokoli, co bude alespoň trošku užitečné. Může to být základní ovládací program – Monitor. Může to být klidně nějaká hra. Klidně to může být interpreter nějakého jazyka. Může to být ovladač pro nějakou periferii. Vaší fantazii se meze nekladou. Dokonce když upravíte nějaký freeware pro některý z těchto počítačů, tak se to počítá.

Pro který procesor?

To je na vašem uvážení. Co je vašemu srdci nejbližší. Klidně i víc programů, klidně i pro různé počítače.

Tři kategorie

Samo se to nabízí. Máme tři modely počítačů, takže budou tři kategorie. V každé kategorii je jedna výhra, totiž ten který počítač. No a soutěžíte v té kategorii, pro kterou napíšete program.

Když napíšete programy pro různé počítače, budete soutěžit ve dvou kategoriích. Když napíšete jeden program ve třech verzích, pro každý procesor jeden, tak se to taky počítá jako tři příspěvky, po jednom v každé kategorii.

Jak pošlu program do soutěže?

Jednoduše. Buď mně na mail soutez@osmibity.cz, nebo jako pull request u příslušného repozitáře na GitHubu (každý repozitář pro každý počítač má adresář „contributions“, tak do něj). Posílejte prosím zdrojový kód, který lze přeložit – není nutné, aby to bylo pro ASM80, může to být i pro jiný rozšířený assembler dle vaší preference, ale připište tam, prosím, kde ho najdu a jak to přeložím. A pozor, důležitá věc: Dokumentace! Aspoň pár řádků informací o tom, co to je, co to dělá a jak se to používá!

Kdo rozhodne o vítězích?

Já. 🙂 Ale když nedokážu vybrat, tak se třeba zeptám čtenářů a nechám je hlasovat. 

Do kdy to mám poslat?

Dáme si kolik… měsíc? Ale radši ať to není tak nahonem, tak – do 30.6.2019.

Ještě něco podstatného bychom měli vědět?

Už jen dvě věci. Zaprvé: programy, které pošlete, by měly být pod licencí MIT / BSD nebo CC-BY-něco, případně CC-0 (public domain). Prostě abych měl právo je vystavit veřejně pro další zájemce. Pokud možno se vyhněte licenci GNU GPL. A pak taková ta douška, že na výhru není právní nárok a kdesi cosi, to aby si někdo nemyslel, že mě zažaluje, protože pochopil pravidla tak, že vyhrají všichni, nebo tak něco. Plus si samozřejmě vyhrazuju právo nevybrat výherce žádného.

Tak, ať se daří!


A teď, za tlustou čárou, si řekneme zásadní informace o počítačích.

  • Pro každý z nich je repozitář na GitHubu: Alpha, Bravo, Kilo
  • V adresářích sw jsou programy, co jsem pro ně připravil. Je tam i soubor .emu – alpha.emu, bravo.emu, kilo.emu, v nichž je popsána základní konfigurace těchto počítačů. Tento soubor můžete nahrát do ASM80 a použít při ladění.
  • V adresářích docs je technická dokumentace, včetně adres periferií apod.
  • Když budete chtít dělat třeba monitor, základní programové vybavení, počítejte s tím, že by měl být v EEPROM. Uživatelské aplikace v RAM, samozřejmě.
  • Informace o tom, jak se programuje v assembleru, najdete v knize.
AlphaBravoKilo
Procesor808565C026809
RAM8000h-FFFFh0h – 7FFFh0h – 7FFFh
ROM0h – 7FFFhE000h – FFFFhE000h – FFFFh
Serial685065516850
Parallel82556522 VIA6821 PIA
Příspěvek byl publikován v rubrice ASM80.com, Hardware, OMEN. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.