SORD m5

(K otestování laskavě zapůjčil Vladimír Maudr)

Počítač, který se uchytil jen v Japonsku a Československu.

V roce 1983 vyrobil japonský výrobce SORD počítač s označením m5. Jednalo se o velmi slušný stroj, do jisté míry kompatibilní se „standardem MSX“, přitom jen o málo větší než ZX Spectrum 48. Se Spectrem ho spojuje stejný typ klávesnice (gumovými tlačítky překrytá membránová), stejný procesor (Zilog Z80A) a obliba v tehdejší ČSSR. Nějakým podivným řízením osudu dovezl tehdy TUZEX do republiky asi tisíc těchto počítačů, což stačilo k tomu, aby „zaplavil trh“ a vytvořil poměrně silnou komunitu uživatelů. A jak už to v té době chodilo: Bez příslušenství, bez manuálů, bez informací, takže lidé dávali hlavy dohromady, kopírovali a překreslovali „pokoutně dovezené“ manuály a schémata a každý článek, co se objevil v časopise, měl cenu zlata. Například článek Dana Dočekala v Amatérském rádiu.

SORD m5 (mimochodem, SORD je prý zkratka ze SOftware – haRDware) byl založen na koncepci modulů, které se zasouvaly z horní strany počítače, a které obsahovaly programové vybavení. V počítači samotném byl jen základní monitor (komentovaný výpis, PDF) a 4 kB RAM. K práci s BASICem bylo potřeba zasunout některý z modulů Basic-G, Basic-I, Basic-F. Existoval i modul FALC (tabulkový procesor) a modul s 32kB RAM.

PS: Zaujalo mě, že ve stejné době vyráběl Sord i počítač m68. Jeho koncepce byla bližší pozdějším PC (tj. monitor, počítač jako desktop, samostatná klávesnice). Uvnitř to byl poctivý mix osmibitového počítače se Z80 a šestnáctibitového s MC68000.

A aby kuriozit nebylo dost: při pročítání starých Amatérských Radií jsem narazil i na redakční noticku „proč nepíšeme o československých počítačích?“ Ve stručnosti: čtenáři si stěžují, že Amáro píše hlavně o Sinclairech, trochu o Atari a Sharpech a skoro vůbec ne o českých počítačích. Redakce odpovídá ve stylu „to máte těžký“: k IQ-151 dostali leták, k PMD kus manuálu, k PMI taky něco málo, a tím to haslo. Pokoušeli se koupit PMD do redakce, ale nikdy jim ho výrobce nedodal. A tak dále. A na konci zmiňují, že dovozce SORD m5 je sám oslovil a nabídnul jim jeden kus počítače k zapůjčení a otestování. Takový drobný závan kapitalismu, že?

Parametry

 • procesor: Zilog Z80A, 3,58 MHz
 • klávesnice: guma + membránová
 • grafický čip: TMS9929 (PAL verze známého TMS9918)
 • grafika: 40 x 24 textový mód, grafické módy 32 x 24, 64 x 48 a 256 x 192; 16 barev; sprity
 • zvukový čip: SN 76489AN
 • zvuk: 3 kanály, 6 oktáv, 1 šumový kanál, 7 speciálních zvuků
 • paměť: 4 kB RAM (rozšiřitelné až na 36 kB), 16 kB video RAM (není mapovaná do adresového prostoru), 8 kB ROM (s moduly až 28 kB)

 

 • Libor Kolman

  Si pamatuji, když to někdo v 602 Svazarmu předváděl početnému auditoriu, jak se mi líbila ta pseudografika! 🙂

 • lako65

  Bol to môj prvý počítač. Dal som zaň majland.
  Keď ho vidím – nostalgia.

 • Roman Štec

  SORD M5 byl můj první skutečný počítač. A díky tomu, že pro něj neexistoval ani přehršel software, ani přehršel dokumentace, jsem se toho musel opravdu hodně naučit! Protože co si člověk „neobjevil“ a neudělal sám, to neměl 😉 Ale komunita byla skvělá, sice nás bylo jen pár nadšenců, kteří něco opravdu tvořili, ale s o to větším zápalem. Kdybych si tehdy koupil ZX Spectrum, nebo jakýkoli Commodore či Atari, jen bych si hrál a nenaučil bych se nic. Takže i když pro jiné počítače byla hojnost všeho, bylo vlastně dobře, že jsem si žádný z nich tehdy nekoupil.

  https://uploads.disquscdn.com/images/874d79103826e1da6694271ec3dccc4bdabb97b60e39f02a9b190d8a29a2e984.jpg