(K otestování laskavě zapůjčil Vladimír Maudr)

Počítač, který se uchytil jen v Japonsku a Československu.

V roce 1983 vyrobil japonský výrobce SORD počítač s označením m5. Jednalo se o velmi slušný stroj, do jisté míry kompatibilní se „standardem MSX“, přitom jen o málo větší než ZX Spectrum 48. Se Spectrem ho spojuje stejný typ klávesnice (gumovými tlačítky překrytá membránová), stejný procesor (Zilog Z80A) a obliba v tehdejší ČSSR. Nějakým podivným řízením osudu dovezl tehdy TUZEX do republiky asi tisíc těchto počítačů, což stačilo k tomu, aby „zaplavil trh“ a vytvořil poměrně silnou komunitu uživatelů. A jak už to v té době chodilo: Bez příslušenství, bez manuálů, bez informací, takže lidé dávali hlavy dohromady, kopírovali a překreslovali „pokoutně dovezené“ manuály a schémata a každý článek, co se objevil v časopise, měl cenu zlata. Například článek Dana Dočekala v Amatérském rádiu.

SORD m5 (mimochodem, SORD je prý zkratka ze SOftware – haRDware) byl založen na koncepci modulů, které se zasouvaly z horní strany počítače, a které obsahovaly programové vybavení. V počítači samotném byl jen základní monitor (komentovaný výpis, PDF) a 4 kB RAM. K práci s BASICem bylo potřeba zasunout některý z modulů Basic-G, Basic-I, Basic-F. Existoval i modul FALC (tabulkový procesor) a modul s 32kB RAM.

PS: Zaujalo mě, že ve stejné době vyráběl Sord i počítač m68. Jeho koncepce byla bližší pozdějším PC (tj. monitor, počítač jako desktop, samostatná klávesnice). Uvnitř to byl poctivý mix osmibitového počítače se Z80 a šestnáctibitového s MC68000.

A aby kuriozit nebylo dost: při pročítání starých Amatérských Radií jsem narazil i na redakční noticku „proč nepíšeme o československých počítačích?“ Ve stručnosti: čtenáři si stěžují, že Amáro píše hlavně o Sinclairech, trochu o Atari a Sharpech a skoro vůbec ne o českých počítačích. Redakce odpovídá ve stylu „to máte těžký“: k IQ-151 dostali leták, k PMD kus manuálu, k PMI taky něco málo, a tím to haslo. Pokoušeli se koupit PMD do redakce, ale nikdy jim ho výrobce nedodal. A tak dále. A na konci zmiňují, že dovozce SORD m5 je sám oslovil a nabídnul jim jeden kus počítače k zapůjčení a otestování. Takový drobný závan kapitalismu, že?

Parametry

  • procesor: Zilog Z80A, 3,58 MHz
  • klávesnice: guma + membránová
  • grafický čip: TMS9929 (PAL verze známého TMS9918)
  • grafika: 40 x 24 textový mód, grafické módy 32 x 24, 64 x 48 a 256 x 192; 16 barev; sprity
  • zvukový čip: SN 76489AN
  • zvuk: 3 kanály, 6 oktáv, 1 šumový kanál, 7 speciálních zvuků
  • paměť: 4 kB RAM (rozšiřitelné až na 36 kB), 16 kB video RAM (není mapovaná do adresového prostoru), 8 kB ROM (s moduly až 28 kB)