Vůbec jsem se s tím nemazal a prostě jsem to tam nacpal!

Když jsem si před pár měsíci jel pro CPC6128, zjistil jsem, že člověk, od kterého ho mám, má přezdívku Mistic JOE a je v komunitě známý.

Jeho, tedy teď už moje, CPC6128 je upravené. Má zabudovaný ParaDOS1.1 a místo původní 3″ mechaniky má 3.5″ standardní PC. Nojo, jenže! Komu by se chtělo crcat s disketama?! Hledal jsem tedy něco na SD nebo tak, a shodou okolností jsem narazil na článek o emulátorech GOTEK.

Od slov nejdu daleko k činům. Emulátor jsem pořídil, chvilku si s ním hrál a přemýšlel, do kterého počítače ho vrznu. Nakonec vyhrál Amstrad. Chvíle laborování, hm, hm, hm, to nepůjde, vymontuj to a udělej ACH JO… Ach jo!

Ale po chvíli hledání jsem objevil, že to jde, a je k tomu i video. V zásadě ten největší problém je, že musíte mít Gotek ve verzi 720k. Tedy SFRM72-FU-DL, k zakoupení zde. Pak už je to prosté. Teda, podle návodu…

Přišel Gotek 720, já ho zapojil místo Misticovy třiapůlky, a nic. Postup je následující: Pomocí utility DSKIMA (mirror) si převedete .dsk soubory na soubory .IMG a ty si pojmenujete 000.IMG, 001.IMG, 002.IMG atakdál, až 099.IMG. Na flashce (FAT32, max 2GB) si vytvoříte adresář IMG720 a do něj si tyhle images nahrajete. Na GOTEKu pak mačkáte obě tlačítka najednou tak dlouho, dokud se na displeji neobjeví „b00“. Pak si levým a pravým vyberete číslo image (levé dělá desítky, pravé jednotky). Dejme tomu „b05“. Pak zasunete flashku, stisknete pravé tlačítko, ono to chvilku pracuje, a voila, máte simulovanou disketu!

Jenže já dal „cat“, a nic. Respektive „retry, ignore, cancel“. Takže jsem dál experimentoval, laboroval, a zjistil, že jumpery musí být nastaveny na JA a S1. Pak už to hlásilo aspoň existující disketu, ale ve výpise byla horda nesmyslů.

A tak jsem experimentoval dál, protože mi bylo jasné, že když to jde jednomu, půjde to i mně. Všiml jsem si, že používá ParaDOSí utilitu ( drive) a nastavuje formát disku na IBM. Pak stroj resetuje, a potom mu to jde. Hm, hm… Zkusil jsem to, a ta utilita po nastavení parametrů dokázala načíst obsah emulovaného disku.

Teď už by to chtělo jen RESET a … ale ten já nemám! Ten až někdy. Jak tedy zařídit, aby si CPC pamatovalo to nastavení? (A až po napsání tohodle článku jsem přišel na to, že by měla fungovat kombinace [CTRL][SHIFT][ESC] – a to jsem to předtím hledal!)

Long story short – po chvíli pátrání jsem objevil užitečné vlákno, a z něho vyextrahoval myšlenku. Pak jsem zaexperimentoval, a zjistil jsem, že…

… stačí udělat „poke&bafe,4“ a „poke&baff,3“, a pak cat funguje jak má!

Někdy to vypálím do té ROMky (na adresy &1c00 a &1c03), ale to má čas. Teď je zapotřebí natahat všechny diskety na tu FLASHku a udělat si pořádný seznam, kde bude napsáno, jaké číslo má jaká disketa!