Já vím, otravoval jsem tu s tím už rok, ale konečně se TO stane! 15.5. začne prodej druhé knihy, tentokrát věnované stavbě osmibitových počítačů. Ponese název Porty, bajty, osmibity a opět ji vydá sdružení CZ.NIC.

Tentokrát se přeneseme do začátku 80. let, do dob, kdy v Amatérském rádiu vycházely roztodivné konstrukce osmibitových počítačů, většinou jednodeskových, ve stylu procesor 8080, 1 kB RAM, 4 kB EPROM, nějaké ty porty.

Už při psaní bylo jasné, že se do jedné knihy nevejde všechno, takže paralelně s ní vznikají i Dodatky, kde probírám i věci, co se do knihy nevešly. Kromě kapitol o neobvyklých procesorech, o procesorových řezech nebo o oscilátorech je kniha postavena hlavně kolem tématu FPGA a VHDL.

Naučíte se nejen základy VHDL (nejvíc vám dá samozřejmě až praxe), ale i to, jak si poskládat vlastní počítač z připravených HDL modulů (cores), a milovníci hardcore témat se dozví i jak si vytvořit ve VHDL vlastní mikroprocesor.

Ale zpět k hlavnímu titulu: V knize jsou tři konstrukce, které vyžadují jen pár integrovaných obvodů a trochu času. Samozřejmě si je můžete poskládat na nepájivém kontaktním poli, jak dokázal třeba pan Tomáš Gregor (děkuji za svolení k užití jeho fotky):

Ale samozřejmě jsem připravil i desky plošných spojů. Nedělám si ani v nejmenším nárok na jejich ideálnost, ale fungují a jsou vyzkoušené. Pár jsem jich nechal vyrobit, takže pro případné zájemce budou dostupné například na Aukru (nebojte, ne jako aukce, ale jako „kup teď“). Případně si je můžete nechat vyrobit sami (třeba na PCBWay), zdrojové výkresy jsou k dispozici na GitHubu (jak Gerber, tak Eagle).

Totéž platí i pro součástky. Pár sad mám (několik počítačů už je dokonce po světě postavených), a sady taky půjdou na Aukro. Kalkulaci ještě nemám hotovou, ale za plošný spoj + sadu integrovaných obvodů dáte maximálně několik stokorun, podle typu někde v rozmezí 500-800 Kč.

Pro všechny tři modely je k dispozici i nějaký základní obslužný program, Monitor (opět na GitHubu). Postupně přidávám i příklady, třeba jak připojit displej 1602 nebo sedmisegmentovky… Uvítám i vaše vlastní dodatky a konstrukce. Mám připravenou i hexadecimální klávesnici, periferní modul, modul pro připojení CF karty nebo modul se zvukovým generátorem. Všechny tyto moduly půjdou ven průběžně s Dodatky.

Mimochodem, kniha je vydaná pod licencí Creative Commons, bude k dispozici i jako e-book, a tak i konstrukce a programy pro ně jsou pod otevřenou licencí. Stejně tak i Dodatky publikuju pod CC-BY-NC-ND.

Rozhodl jsem se, když už jsme u toho tématu, vydávat Dodatky postupně. Veřejně není ta úplně nejnovější verze, ale vždy předchozí revize. Teď je k dispozici „revize 0“, ale s vydáním knihy vyjde další velká podstatná část, „revize 1“, a do prázdnin „revize 2“. Pak budu vydávat vždy nové revize podle toho, jakou novou konstrukci postavím, nebo jak najdu čas… Vlastně vznikne taková „nekonečná kniha“, dokud mě bude bavit to psát a vás bude bavit to číst.

Dodatky jsou samozřejmě k dispozici bezplatně, přesto budu rád za jakýkoli příspěvek. Přispět můžete buď přes PayPal, nebo nastavit nějakou formu pravidelného dobrovolného příspěvku. K tomu zkusím použít službu Liberapay. Těm částkám se prosím nedivte, to jsou nějaké přednastavené a nemohu je změnit. Přispět můžete samozřejmě podle svého uvážení, je to plně na vás; já budu rád za každý příspěvek, protože mi ukazuje, že tahle práce má smysl. 

Za měsíc se můžete těšit. A abych vám to těšení ještě trochu vylepšil, můžete se předzásobit součástkami pro jednotlivé konstrukce ze svých oblíbených čínských e-shopů. Do té doby nezapomeňte navštívit web a přihlásit se třeba k odběru newsletteru:

Porty, bajty, osmibity

OMEN Alpha

eBay

Seznam jako eBay watch list

AliExpress

OMEN Bravo

eBay

Seznam jako eBay watch list

AliExpress

OMEN Kilo

eBay

Seznam jako eBay watch list

AliExpress