Necelý rok jsem byl spokojeným majitelem Spectra +2A. Připojil jsem k němu divIDE a bylo dobře. Jenže člověka občas popadne pejcha, že…

Popadla i mne. Furt jsem mlsně koukal na úpravu, co se jmenuje ZX +3e. Je to vlastně upravená ROM původního Spectra +2A/+3, ve které jsou opravené nějaké ty chybky a která je rozšířená o nové příkazy, především pro práci s diskem (včetně kanálových operací se soubory).

+3e dokáže pracovat s různými IDE interfejsy. Obvyklý postup je ten, že kouknete, co máte (já mám to divIDE), adekvátně tomu si vypálíte obsah ROMek, vyměníte a frčíte. Já jsem líný a bohatý, já si za pár dolarů objednal hotové kombo – vypálené ROM a „simple 8bit IDE“, což je vlastně IDE připojené přímo na datovou sběrnici procesoru (plus kousek logiky ze 74LS10 a tranzistoru). Ve skutečnosti je to taková destička s objímkou, která se nasadí mezi procesor a desku.

Tak tohle mi po pár dnech přišlo a já se pořád odhodlával otevřít Spectrum. Sice jsem si přečetl, že výměna je jednoduchá, ale víte jak – zrovna to vaše bude jiný issue, něco bude jinde, jinak… Po pravdě jsem se nejvíc děsil toho, jak budu pájet tři čipy z desky ven. Sice jsem někde zahlédl, že jsou tyhle čipy v paticích, ale moc jsem tomu nevěřil.

image002
image001

Až jsem to Spectrum vzal do ruky, odpojil divIDE, kouknu dovnitř – a fakt že jo, tři patice tam jsou! Takže jsem vzal do ruky šroubovák, celé to otevřel, s uspokojením zjistil, že klasika všech Specter, totiž děsivé kšandy, zůstala zachovaná, a lup! už šly ven ROMky i procesor. Nastrkal jsem tam ty nové kousky, zapnul – a nic! Na obrazovce byly vodorovné černo-bílé pruhy.

image003image004image005

Naštěstí jsem nepodlehl panice. Zdálo se mi, že ta deska sedí v procesorové patici poněkud pofidérně, takže jsem pomačkal, zatlačil, a na druhý pokus všechno fungovalo.

image006

Takříkajíc: Jupí! Teď už jen připojit vhodný IDE disk. Velmi pravděpodobně se vykašlu na reálné disky a místo toho využiju redukci na CF, která mi tu leží. Krátkým plochým kabelem ji připojím, a pokud se mi zadaří, tak ji umístím někam na okraj Spectra tak, aby šla karta vytahovat. A když ne, budu mít holt interní disk.

No a divIDE půjde k tomu krásně zachovalému Plusku, co mělo být původně na experimenty, ale zželelo se mi ho…