Námět pro takové to hraní s Arduinem.

Je veřejným tajemstvím, že plánuju knihu o elektronice, která bude kombinovat příklady elektronických konstrukcí s Arduinem a výklad principů elektroniky a některých pojmů (třeba „co to je SPI a jak si to připojím ke svému počítači?“) Od blikání s LEDkou půjdeme přes zapojení senzorů a připojení celého bazmeku k internetu až k jednoduchým počítačům. A jaký je předstupeň mezi blikačem a počítačem? No přece kalkulačka!

Dnes existují dva hlavní způsoby stavby kalkulačky…

Nebo jinak: Existují dva způsoby, jak přijít ke kalkulačce. Zaprvé: Buď použijete tu, co máte v počítači, v mobilu, v lednici nebo kdekoli jinde, popřípadě si koupíte některou z 572 modelů, co mají v obchodech, vietnamskými večerkami počínaje, nebo si nějakou postavíte.

Proč si stavět draho něco, co si mohu koupit, nebo co dokonce dostanu jako reklamní dárek, a bude to vypadat líp než to doma postavené? Otázka stará jako poznání samo. A odpověď stejně stará: buď vás baví něco tvořit a přitom se učit nové věci, nebo vás to nebaví. (Některým lidem můžete odseknout: „A proč ty píšeš znovu e-shop, quicksort, bankovní systém…?“)

Takže postavit. Dnes existují dva hlavní způsoby stavby kalkulačky. Jeden je opravdu retro, při něm použijete staré kalkulačkové obvody (MHB7001, MC14007 – viz třeba tahle kalkulajda), druhý je modernistický. Ten způsob mám rád i já. Ve stručnosti: Pokud to můžu poskládat z hotových modulů z eBay za dolar až pět včetně poštovného, tak to poskládám z modulů!

Já si takhle vyhlédl modul pro remake jednodeskáčů. Je tam osm osmisegmentovek a šestnáct tlačítek a připojuje se to přes SPI, tedy tři dráty (+2 na napájení). Objednal jsem, přišel, včetně těch kablíků s dutinkami, a já přemýšlel, jak to připojit. Samozřejmě, nejjednodušší by bylo použít kablíky, kde jsou na jedné straně dutinky (pro ten modul) a na druhé dráty (pro zastrčení do Arduina), ale nakonec jsem se tak na to UNO koukal a oči mi furt kroužily kolem toho pinového konektoru ICSP. Tak jsem se na něj podíval blíž – a co myslíte?

Je tam +5V a zem, jsou tam tři datové vývody (11, 12 a 13) a RESET. Pokud zrovna nehodláte programovat jednočip, tak jsou volné a jsou natvrdo připojené na ty datové výstupy. Takže když to nastrkám tam…

Druhý krok k řešení byl ten obvod TM1638. Mám sice datasheet, který je srozumitelný – inu, jako datasheet k čínskému obvodu, ale raději se podívám, jestli někdo nemá knihovnu. Naštěstí měl: TM1638-library. Dokonce v aktuální verzi (2.2.0) byla i úprava pro ten modul, co mám, protože modul má sedmisegmentovky se společnou anodou.

Všechno jsem tedy propojil, vzal jsem knihovní demo (tm1638qyf), změnil nastavení vývodů, spustil – a děly se věci! Ono to svítilo, blikalo, běhaly po displeji zuřivé nápisy, logiku to nedávalo, až jsem se lekl, že to je rozbité, a ono ne, ono je tak naprogramované to demo!

A tak jsem sedl a udělal svoje vlastní, co zobrazovalo čísla. Fungovalo to skvěle, ale mělo to takový jeden nešvar: Zobrazovalo to čísla buď s úvodními nulami, nebo vlevo. Takže jsem udělal drobnou úpravu knihovny – přidal jsem funkci pro zobrazení čísla se zarovnáním doprava, jak to kalkulačky mívají.

Otestoval jsem i klávesnici. Práce s ní je jednoduchá: modul vrátí šestnáctibitové číslo, kde co bit, to tlačítko. Nejnižší bit odpovídá tlačítku 1, které je „vlevo nahoře“…

Kalkulačka potřebuje 10 tlačítek pro číslice. Zbývalo mi 6. Jedno tlačítko zabere „=“, zbývá jich pět. Takže mám akorát na čtyři základní matematické operace, a to poslední bude „C“ – tedy tlačítko na smazání chyby.

Namapoval jsem je takto:

calcuino1

(„Calcuino? WTF?“ No, taky to mohla být Ardulačka!)

První pokus mi ukázal, že obvod by sice měl odstranit zákmity, ale nějak se mu do toho nechtělo, takže jsem si je ošetřil sám. A pak už to šlo krok za krokem.

Přidal jsem jednoduchou funkci: Když zmáčknu tlačítko s číslicí, objeví se na displeji a přidá se k už napsanému číslu. Je to jednoduchá operace: Z = 10 * Z + n. Jestli nevěříte, zkuste si to: Mám na displeji 123, zmáčknu čtyřku, výsledek by měl být 1234, a to je přeci těch původních 123 * 10 + (zmáčknutá) 4! Do téže funkce přidám omezení počtu míst (na sedm, osmou pozici nechám volnou pro mínus).

Tlačítko C prostě jen vynuluje pracovní registr (a na displeji se objeví 0).

Tohle mi zabralo asi pět minut, a pak jsem zkusil implementovat první operaci, totiž plus.

Není to úplně triviální, jak by to na první pohled mohlo vypadat. Nezapomeňte, že kalkulačky pracují s infixovou notací, to znamená že 2+3 se zadává jako série stisknutí tlačítek 2, +, 3 a =. Algoritmus je tedy takový:

  1. Pokud uživatel stisknul číslici, přidej ji jako nejnižší řád k tomu, co je na displeji.
  2. Pokud uživatel stisknul C, nastav displej na 0
  3. Pokud uživatel stisknul nějakou operaci, poznamenej si ji. Ještě předtím proveď předchozí uloženou operaci, ulož si mezivýsledek do registru X a zobraz ho. Zároveň při dalším stisknutí číslice nejprve vynuluj displej.
  4. Pokud uživatel stisknul „=“, tak proveď poslední uloženou operaci, výsledek si ulož do registru X a zobraz ho.

K tomu jen poznámka: Kalkulačka nezohledňuje (v téhle verzi) prioritu operátorů, to budu řešit až příště (a vy si to můžete dát za domácí úkol).

Kalkulačka tak potřebuje několik pracovních registrů: jednak registr X na uložení mezivýsledku, pak registr „op“ na uložení zvolené operace, a konečně registr Z, kde je obsah displeje.

Takhle z popisu by to mohlo vypadat, že při stisku tlačítka s nějakou operací se vlastně vykonává ta předchozí, a když se nad tím zamyslíte, tak to tak opravdu je. Ta aktuální se ukládá „na příště“ a provádí se ta předchozí. Tlačítko „=“ je v podstatě stejné jako jakákoli jiná operace, jen s tím rozdílem, že „na příště“ se uloží operace „nedělej nic, jen zkopíruj displej do mezivýsledku!“

Tak co, troufnete si to dát sami?

IMG_20150822_102252IMG_20150822_102301IMG_20150822_102335

Můj kód je tady:

A tady k tomu máte balíček: kód, modifikovaná knihovna, datasheet a rozložení kláves.

Náměty pro příště: upravit kalkulačku tak, aby zvládala prioritu operátorů, upravit ji tak, aby umožňovala zadat záporná čísla, upravit ji na RPN… Všechny tyhle modifikace mám připravené a postupně je budu přidávat. Ale nechci vás připravit o radost z vlastních experimentů.

Komponenty [sc:ebay item=TM1638+module+keyboard+display] [sc:ebay item=arduino%20UNO%20R3%20atmega328p%20board]