Taky jste měli podivný počítač?

Já ne, já měl Spectrum, ale co jste měli vy? Majitelé podivných typů podivných značek, pochlubte se!

Jeden můj známý, jehož jméno nebudu uvádět, mi napsal:

Cywe, mně nešťastnému tatík koupil za šílený prachy na Černé louce v Ostravě Laser 210, bylo to levnější než Commodore nebo Atari. Natáhl ho tam nějaký výřečný kšeftař a ve mně pak dlouho bylo, že to stálo takové šílené prachy, takže mám být vděčný, ale je to takový drek, že měl přihodit pár stovek aspoň na Commodora. 
Měl jsem k tomu jenom německý návod, německy neumím, na straně 176 byl program na přeiterování přes všechny barvy, to jsem tam několikrát natláskal, strašná klávesnice gumák aaargh, donutil jsem všechny v okolí to poobdivovat a pak už jsem byl jenom smutný, protože hry jsem měl slíbené od strejdy jednoho spolužáka, mám pocit, že je i dotáhl – nejely. Známí s normálníma kompama se mi smáli. (redakčně upraveno)

Tak co jste měli vy? Měli jste nějaké trapné Spectrum nebo Atárko, jako všichni, anebo vám někdo dovezl nějakou obskuritu, co jste měli jediní v celém kraji, dost možná i v celé republice? Trpěli jste tím, že si vaši spolužáci kopírovali hry na Spectrum, zatímco vy jste se svým Ohio Scientific a dvěma kazetami (Piškvorky a doplňování anglických slov) trpěli a proklínali jste nebohého dárce, který nepochopil, že vaše škemrání „Chci počítač“ neznamená „prostě nějaký“, ale „nějaký, co už někdo má?!“

Jestli jste měli nějakou podivnost, tak se pochlubte v komentářích. A jestli můžete, tak připojte i historku: Jak se vám to stalo, co jste dělali, jak ten přístroj nakonec skončil… Díky.

Příspěvek byl publikován v rubrice Hardware se štítky , , , , , , , . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.
 • Jiří Doubravský

  u nás spektrum snad ani moc nebylo k dostání, za to však jeho dokonalá napodobenina od DIDAKTIK SKALICA … model DIDAKTIK GAMA na tom jsem loadoval spektrácké appky dnem i nocí 🙂 … později pak model DIDAKTIK M, který byl vnitřně naprosto stejný když nepočítám nové kurzorové klávesy, tlačítko reset (velmi užitečné :-)) a pochopitelně konektor SUB ke ktetrému bylo možné připojit úžasnou jedno-jehličkovou tiskárnu BT100 co ještě nepotřebovala ani žádnou pásku 🙂

 • Jiří Doubravský

  Bohužel, to všechno byl tehdy u nás mainstream. Mezi obskurní stroje mohu počítat snad jen své CASIO BN-10 v době kdy všichni kolem měli PSIONY s EPOC32 🙂 To byly krásné stroje s ohromnou výdrží a praktičností, zvlášť série 5

 • Tomáš Smutný

  Opravoval jsem hrací automaty, a s bráchou Edou jsme vytvářeli JPR-1 a Ondru. No a samozřejmě jsem bokem opravoval tyhlety zázraky. Přišel zákazník se Spektrem, já to otevřel, naslinil jsem si prst a přejel jsem 8 RAMek. Jedna byla horká. Vzal jsem nabroušené malé štípačky, shora jsem odcvakal piny IO, odstranil pinzetou a odsál přebytečný cín. Pak jsem zaletoval novou RAM. No a pak se o mně povídalo, že v Benešově je jeden cvok a ten opravuje Spektra tak, že hledá závadu prsty a opravuje to štípačkama.

 • solaris104 .

  Přiznám se, že jsem se při čtení řezal smíchy. Já měl Didaktik Gama, ale smál jsem se Ataristům, protože všechny nové hry vycházeli jen na ZX a C64. Ataristi si museli vystačit s Draconusem, Zybexem, Fredem a Misjou :-). Do časopisu Bit psali do listárny, proč nerecenzují nové hry na Atari. Ony žádné nové hry nebyly. Do Excaliburu psali, proč je rok žebříček her pro Atari pořád stejný. Můj známý měl ZX81, další Sord M5, Sharp MZ800 a ty taky nepatřily mezi obskurní počítače.

 • odpad

  Já plul s mainstreamem na svém Atari 800XE. Ale začínal jsem na PMI-80 – ve škole, což byl docela nářez. Sem píšu ale spíš proto, že kamarád se přesně v článku popsaným přístupem/nepochopením rodičů (počítač != jakýkoliv počítač) dostal k v podstatě vyspělejšímu stroji – Sharp MZ821 – ale vzhledem k tomu, že všude kolem byly jen Ataristi nebo Spectristi (kupodivu jen málo Commodoristů), tak byl chudák úplný trosečník v moři nepochopení. Nakonec ale taky zakotvil v Ataráckém přístavu – prostě pro dal Sharpa a koupil Atárko. A aby si to užil, tak několk měsíců měl jen počítač – bez kazeťáku či jiného úložného systému. Všechno co v Basicu páchal si vždycky před vypnutím hezky opsal tužkou do sešitu a po dalším zapnutí hezky opsal zpět 🙂

 • Martin Schayna

  Na sklonku éry osmibitů si v bazaru jeden spolužák koupil jen tak pro radost z objevování počítač, jmenovalo se to Aquarius. Bohužel jediné, co si pamatuji, je jeho velmi dramatický odchod do křemíkového nebe. Aquarius shořel.

 • Amstrad (Schneider) CPC464. Všechny BASIC programy z časopisu ABC, což byl tehdy můj hlavní zdroj počítačového vědění, byly určeny pro ZX, C64, Atari apod. a já se je pomocí německé příručky k CPC (němčinou nevládnu dodnes) snažil přelámat do Locomotive Basicu svého neobvyklého stroje. Šťastnější spolužáci už proháněli 486ky, Pentia a Sixtia, takže jsem byl ve svém boji s osmibitovou obludou zoufale osamocen. Shánění her skrze inzeráty ve výše zmíněném časopise mělo za výsledek čistou nulu, tedy naprostý kulový. Měl jsem tehdy radši na rodičích vyprosit aspoň Didaktik, ale když ono to CPC vypadalo díky barevnému monitoru tak profesionálně 🙂 Nicméně – CPC464 mám dodnes, stále funguje.

 • Factor6

  Timex 2048. Sice Spectrum kompatibilni, ale u nas obskurita a na srazech Spectristu absolutni stred zajmu. Libila se hlavne kvalitni klavesnice. Jedna spoluzacka na zakladce pry mela doma Commodore Plus/4, ze pry na tom hraje nejake hry. Ale to vite, zenska. Vic o tom nevedela.

 • Factor6

  Nepamatuju se, ze by v ABC nekdy neco bylo pro C64. Jen Spectrum, Atari, IQ-151, PMD. Hry na CPCcko sehnat nesly, ale mel jsem spoluzaka, ktery mel kamarada, ktery mel Schneidera a asi 2 kazety s hrami. Jinak jugoslavske casopisy (MojMikro, Svet Komputera) byly plne inzeratu na piratske hry a v hodne velke mire i na CPC (dokonce vic, nez na Atari, ktere v YU nebylo nejak zvlast popularni).

 • Já bych možná někde ty programy v BASICu z ABC ještě našel, tehdy jsem to vystřihoval (z časopisů zapůjčených v lokální vesnické knihovně, fuj já!) a archivoval. Ale samozřejmě je možné, že pro C64 toho tam moc nebylo, taky už si houbeles pamatuju 😉 K CPC jsem též měl přesně dvě kazety. Bohužel nahrát z nich šly celkem asi 3 hry (Harrier Attack, Oh Mummy a Bruce Lee. A občas se ještě chytila Rally 2 🙂

 • Jan Remper

  Ja som mal od vietnamcov akúsi konzolu s klávesnicou, malo to aj BASIC, ale nebolo to použitelné, len na prehravanie tých cartridges s hrami…asi to bolo toto :
  http://www.old-computers.com/museum/computer.asp?st=1&c=517

 • Petr Zahnáš

  Myslím, že Commodore Plus/4 byl docela slušný exot, hlavně díky nekompatibilitě s C64. Z nedostatku her jsem zvládl základy assembleru, práci se sprity i pár jednoduchých animací. Pak přišlo Amstrad PC s disketovkou v klávesnici a MFM harddiskem, to už byla docela nuda.

 • filipus

  Já vzpomínám na 90. léta a polský Těšín, kde jsem kupoval hry na Atari o kterých ve jmenovaných časopisech ani neslyšeli. A to byly tenkrát velice povedené kousky – Magia Kryształu, Włóczykij, Tanks a další – s hudbou a grafikou na kterou se nezapomíná. Takže existují Ataristi a lidé co o něm slyšeli a myslí, že znají vše. A to už jsem myslel, že existují jen osvícení osmibitoví nostalgici a ne evangelizátoři Z80ky.

 • solaris104 .

  To bylo jen takové rýpnutí do Ataristů :-). Samozřejmě vím, že Poláci pár her vytvořili, ale světový vývojáři na Atari už nic nedělali. Kamarádi Ataristi chodili ke mě slintat nad hrami jako Dizzy, Last Ninja 2, R-Type atd. Já neříkám, že Atari ty hry nezvládne. Proto mě potěší, když se se zpožděním objeví konverze pecek jako Knight Lore, Alien 8 nebo jsou ve vývoji konverze her Dizzy, Manic Miner atd.

 • filipus

  Já obdivuju všechny osmibitové platformy a každá má něco do sebe. A pod čarou dodávám, že sehnat nové a kvalitní hry byla záležitost zapálení a ne geografické polohy. Taky jsem v té době bydlel ve Vsetíně. Stačilo jen chtít…

 • solaris104 .

  Kamarádi jezdili pro hry do Rožnovského Atari klubu. Ale pak jsem já i oni pořídili Amigy a hry byly zase někde jinde.

 • Martin Keder

  Yashica YC-64 (MSX 1)
  Funguje dodneška.

 • Ten je krásný!

 • Martin Keder

  Měla by to být sestřička toho Philipse, obojí vyráběla Kyocera. Na rozdíl od něj má ale video vyvedené přes cinch, takže se nemuselo nic letovat.

 • Martin Staněk

  Tak já měl doma po švárovi Sord m5, který jsem pak střelil asi za 1500. Dnes toho kapku lituji. Mohl jsem jezdit na Bytefes a bejt KING. Mapka ze hry Damien
  http://2i.cz/2i/i/5419fe9c/7b9ff9a788cc9cb0786012a2d16d59ed/b050a78d5e.f.jpg

 • Luboš Janků

  Zdravím, sice je to už 4 roky, jak tak koukám, ale neva, téma to bude aktuální snad vždy, nějak jsme prostě začít museli, že ano? Takže, náš první počítač byl Didaktik M napojený na malinkou černobílou televizi Shiljalis. Hry se sháněly různě po kamarádech a známých (známí měli Gamu, na které jsme pařili takové legendy jako JetPac, Bionic Commado nebo třeba Pssst!, pak táta koupil to eMko). Pak tu byly knihy Didaktik M – Príručka užívateĺa a 6 knih od Ultrasoftu (jedna je naskenovaná na Uloz.to) a časopisy jako AR, ABC a Elektronika, kde byly programy a hry v BASICu, které jsem sbíral jako Sledge, který se tu o nich také zmiňuje a které jsem pro něho a další zájemce také naskenoval a hodil na Ulož.to. Takže, kdyby měl někdo ještě zájem, tak se to nějak pokusím dohledat, už je to nějaký ten pátek, tak už si nevybavuji pod jakými názvy jsem to tam uložil.