Zase tu mám nějaké ty tipy a odkazy.
Bublinový displej z Kanady stále nedorazil, prý pošlou znovu, takže jednodeskáč je prozatím odložený. Ale stejně bych na něj neměl pro samou práci čas, tak je to možná dobře.
Šel jsem povídat do rádia. Pardon, do CZ Podcastu. Je to tam jinak samá Java a agile a enterprise škálovatelné aplikace, ale my si povídali o osmibitech. Jak sám sebe nerad poslouchám, tak tohle jsem ustál. V podstatě jsem neřekl nic objevného pro nikoho, komu je 35+. Ti mladší možná budou klást zvídavé otázky, stejně jako moderátoři podcastu, třeba: „A jak ses v tom dlouhém zdrojáku v assembleru vyznal?“
Objevil jsem, že Matt Sarnoff, tvůrce homebrew počítače s procesorem 6809, má nejen web, ale i kanál na YouTube, kde má videa se svými výtvory, ať už to je Ultim809, věci s nixie tubes nebo jednobitový syntezátor.
U článku o jednodeskáči se objevil komentář od kolegy „zz“ (píšu „kolega“ – znám ho z Okouna, ale jinak se neznáme), kde zmiňuje zajímavé nové staré emulované jednodeskáče: KIM Uno, KIM Card a emulovaný SC/MP, použitý jako remake MK-14. A na té samé stránce jsem našel i PICL – jednočip PIC16F877 emuluje SC/MP, na kterém běží jazyk BASIC (tedy vlastně NIBL). To celé je podepřené pamětí a MAXem pro RS232.
V komentářích jsem taky objevil tip na web Mikrokontroléry PIC. Na těch stránkách nic moc zajímavého o PICech není, ale je tam velmi pěkná část, nazvaná „Začínáme“, kde jsou vysvětleny základy číslicové techniky, od jedniček a nul přes tranzistory a Karnaughovy mapy až k sekvenčním obvodům. Doporučuju těm, co si chtějí rozšířit informace z exkurze mezi jedničky a nuly.
Při prokrastinaci jsem našel časopis Commodore Free. Přečetl jsem zatím pět čísel a je to skvělé. Proč zatím jen pět čísel? No protože v každém je tolik tipů, odkazů a zajímavostí, ke kterým si člověk odskočí a najednou kouká, že je sobota večer…
Kdyby snad byl mezi čtenáři někdo, kdo chce napsat hru pro ZX Spectrum a neví, jak na to, tak tady je návod. V angličtině. No a pokud si chce někdo udělat ZX Spectrum z FPGA a neví, jak na to, tak tady je návod. Když si budete vybírat levnou desku s FPGA, tak pomůže tenhle seznam FPGA kitů do 100 dolarů a tenhle seznam „Co hledat„. (Mně se docela líbí tenhle.)
No a když už jste experimentátoři, tak co třeba retropočítač, bootovaný Arduinem?
Já se půjdu podívat, jestli už je displej na cestě, a vám přeju hezký víkend.